Sınıf Faaliyet Alanı ve Sınıf Üyelerine Erişim


Bir sınıfın veri üyeleri (sınıf tanımlaması içinde bildirilen değişkenler) ve üye fonksiyonları (sınıf tanımlamasında bildirilen fonksiyonlar), bu sınıfın faaliyet alanına sahiptir. Üye olmayan fonksiyonlar, dosya faaliyet alanında tanımladır.

Bir sınıfın faaliyet alanı içinde, sınıf üyelerine, sınıfın tüm üye fonksiyonları tarafından hemen erişilebilir ve isimleriyle referans gösterilebilir. Sınıfın faaliyet alanı dışında sınıf üyeleri, bir nesnenin tutamaklarından birisi üzerinden referans gösterilir. Bu bir nesne adı, nesneye bir referans veya nesneye bir gösterici olabilir.
Bir sınıfın üye fonksiyonları aşırı yüklenebilir, fakat bu sadece sınıfın diğer üye fonksiyonları tarafından yapılabilir. Bir üye fonksiyonu aşırı yüklemek için sınıf tanımlaması içine aşırı yükleneck fonksiyonun her bir versiyonunun prototipini koyun ve fonksiyonun her bir versiyonunun tanımlamasını ayrı ayrı yapın.

Üye fonksiyonunun içinde tanımlanmış değişkenler, fonksiyonun faaliyet alanına sahiptir. Sadece bu fonksiyon tarafından bilinirler. Eğer bir üye fonksiyon, sınıf faaliyet alanındai bir değişkenle aynı isimde bir değişken tanımlarsa, sınıf faaliyet alanındaki değişken fonksiyon faaliyet alanı içindeki değişken tarafından gizlenir. Bu tür bir gizli değişkene, önüne sınıf adı ve faaliyet alanı çözünürlük operatörü (::) konularak erişilebilir. Gizli global değişkenlere, tekli faaliyet alanı çözünürlük operatörü kullanılarak erişilebilir.

Sınıf üyelerine erişmek için kullanılan operatorler ile yapı üyelerine erişmek için kullanılan operatörler aynıdır. Nokta üye seçim operatörü (.), nesnenin adıyla veya nesneye bir referans ile birleştirilerek nesnenin üyelerine erişilir. Ok üye seçim operatörü (->), nesneyi gösteren bir gösterici ile birleştirilerek nesnenin üyelerine erişilir.

Resim 1, üye seçim operatörleri ile sınıf üyelerine nasıl erişildiğini göstermek amacıyla int tipinde genel bir x veri üyesi ve yaz isimli genel bir üye fonksiyonu olan basit bir Say sınıfı kullanmaktadır. Program, Say tipi ile ilgili üç değişken tanımlamaktadır: sayac, sayacRef (Say nesnesine bir referans) ve sayacPtr (Say nesnesine bir gösterici). sayacRef değişkeni, sayac’a bir referans ve sayacPtr değişkeni de sayac’a bir gösterici olarak bildirilmektedir. Genek üyelere tutamaklar (isim, referans veya gösterici) ile erişildiğini göstermek amacıyla veri üyesi x’in genel olarak tanımlandığına önemli dikkat etmek gerekiyor. Veri üyeleri tipik olarak özel tanımlanır.

*************************************

Resim 1 kodlarımız

*************************************

Yazdığımız kodları çalıştırdık ve çıktımız

*************************************

Selametle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s